قبل از این که بخواهید برای ایمیل‌ها، حسابهای بانکی و بلیط‌های شرکت‌های هواپیمایی پسوورد انتخاب کنید، کمی بیشتر تأمل کنید.
بنا بر نتایج مطالعه‌ای جدید که در آمریکا انجام شده، پسووردهایی که هیچگونه خلاقیت و تفاوتی در آن‌ها دیده نمی‌شود، طعمه و لقمه‌ی آسانی برایدزدان اطلاعات به حساب می‌آیند.
یک تحقیق آماری که بر روی 28 هزار پسووردی که از یک سایت آمریکایی محبوبدزدیده و روی اینترنت منتشر شده بود، نشان می‌دهد که افراد در هنگامانتخاب پسوورد معمولآ به خودشان سختی نمی‌دهند.
16 درصد از مردم نام کوچک خود یا فرزندشان را برای پسوورد انتخاب کردهبودند. 14 درصد دیگر یک ترکیب بسیار ساده روی صفحه کلید مانند 1234 یا12345678 را انتخاب کرده بودند. کسانی که صفحه کلید انگلیسی داشتند ترکیبساده‌ی “QWERTY” و کسانی که صفحه کلید اروپایی داشتند، ترکیب “AZERTY” راانتخاب نموده بودند.


5 درصد از پسووردهایی که دزدیده و هک شده بودند، نام شوهای تلویزیونی ویا ستارگان محبوب نوجوانان بودند، مثل “hannah” (خواننده؛ نام کامل: هانامونتانا) و یا Pokemon، Matrix و Ironman.
همچنین 4 درصد از پسووردها، خود کلمه‌ی “password” و یا ترکیبات ساده‌ای از آن مثل “password1″ بودند.
سه درصد از پسووردها، بیان حالات مختلف رفتاری و کلامی مثل: “I don’tcare” (واسم مهم نیست)، “Whatever” (هر چیزی)، “Yes” و یا “No” بودند.
بعضی دیگر، بیان حالات احساسی مانند :”دوستت دارم” و یا “ازت بدم میاد” بودند.
رابرت گراهام (Robert Graham) که این تحقیق را انجام داده و نتایج آن رامنتشر ساخته است، توصیه می‌کند: “برای مقابله‌ی بهتر با حملات سایبر،پسووردی را انتخاب کنید که بیش از 8 کاراکتر داشته باشد، همچنین یک حرفبزرگ و یک علامت خاص (٪،@، ^ و …) در آن به کار رفته باشد.”

آیا پسووردتان قوی است؟

برای این که ببینید پسووردتان در مقابل حمله‌ی هکرها، به اندازه‌ی کافی قوی هست یا نه، می‌توانید از سایت مایکروسافت کمک بگیرید، اینجا


يکشنبه دوم 1 1388
X